вівторок, 28 червня 2022 р.

Навчальний вебінар «Залучення психологів до кримінальних проваджень за участі дітей»

27 червня 2022 року Навчально-методичним центром психологічної служби у системі освіти Чернігівської області у співпраці з ГО «ВГЦ «Волонтер» та за підтримки Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні на базі Чернігівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені К.Д. Ушинського було проведено 1-шу частину навчального вебінару «Залучення психологів до кримінальних проваджень за участі дітей» для працівників психологічної служби області.

Актуальність теми вебінару обумовлена потребою визначення алгоритму та унормування залучення працівників психологічної служби системи освіти до слідчих дій чи судових засідань у рамках захисту чи представлення прав дитини. Військові злочини вчинені в ході воєнних дії на території нашої держави і, зокрема, окупації частини території Чернігівської області, спричинили збільшення кількості звернень до практичних психологів та соціальних педагогів щодо їх залучення до кримінальних проваджень за участі дітей.

Вебінар проводиться з метою збільшення рівня поінформованості працівників психологічної служби щодо процедури їх залучення до кримінальних проваджень, їх прав, як спеціалістів та визначення меж фахової компетенції.

Участь у вебінару взяли 136 фахівців із числа практичних психологів, соціальних педагогів системи освіти області та психологів центрів професійного розвитку вчителів.

понеділок, 27 червня 2022 р.

Участь у навчальному тренінгу «Психічне здоров'я та психосоціальна підтримка»

24 – 25 червня 2022 року фахівці психологічної служби системи освіти області взяли участь у навчальному тренінгу «Психічне здоров'я та психосоціальна підтримка» (Mental health and psychosocial support (MHPSS), який проводила міжнародна громадська організація «Фінська церковна допомога».
Основна мета заходу, що зібрав практичних психологів закладів загальної середньої освіти, ліцеїв, коледжів області  – розбудова спроможності представників шкіл для надання емоційної та психологічної підтримки дітям та сім'ям, які потрапили в ситуацію, що загрожує безпеці, здоров’ю та життю.
Участь у тренінгу взяла методист Навчально-методичного центру психологічної служби у системі освіти Чернігівської області Ірина Лісовецька, яка у ході тренінгу надавала спеціалістам служби інформацію щодо сформованих банків методик, записів навчальних вебінарів та методичних рекомендацій, з якими є можливість ознайомитися на блозі НМЦПССО та в профільних групах Психологічної служби Чернігівщини в Facebook та які відповідають тематиці тренінгу.  
Протягом двох днів тренер Кун Севанан надавав практичні знання про розвиток дитини та стратегії подолання наслідків травм. Були надані інструменти щодо відновлення психічного здоров’я  дітей, які перебувають у кризовому стані.
Тренінг проведено на базі Чернігівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №3 Чернігівської міської ради Чернігівської області. Участь у заході взяли 34 працівники психологічної служби закладів світи області.

четвер, 23 червня 2022 р.

Обласний навчально-методичний вебінар «Грані майстерності. Професійна навігація працівників психологічної служби в умовах війни»

22 червня 2022 року Навчально-методичним центром психологічної служби у системі освіти Чернігівської області на базі ЧОІППО імені К.Д.Ушинського було проведено обласний навчально-методичний вебінар для працівників психологічної служби закладів освіти області «Грані майстерності. Професійна навігація працівників психологічної служби в умовах війни».
З вітальним словом до учасників заходу звернувся Анатолій Заліський, ректор ЧОІППО імені К.Д. Ушинського, кандидат філософських наук, професор. Анатолій Андрійович зазначив, що, з огляду на ситуацію в країні, зросла важливість надання учасникам освітнього процесу кваліфікованої системної психологічної допомоги й соціально-педагогічного супроводу та підвищення рівня психологічної компетентності педагогів. 
У рамках вебінару було заплановано два блоки: 
І блок «Організація діяльності психологічної служби системи освіти в умовах воєнних дій» у ході якого було розглянуто наступні питання: 
• Специфіка та нормативне забезпечення діяльності практичних психологів та соціальних педагогів в умовах воєнних дій, Олена Антоненко, директорка Навчально-методичного центру психологічної служби у системі освіти Чернігівської області ЧОІППО імені К.Д. Ушинського;
• Організація співпраці працівників психологічної служби системи освіти та підрозділів ДСНС у наданні соціально-психологічної допомоги населенню, Олександр Панченко, начальник відділу психологічного забезпечення та соціально-гуманітарної роботи центру забезпечення діяльності Головного управління ДСНС України у Чернігівській області;
• Забезпечення прав дитини в освітньому процесі закладів освіти (за результатами інституційних аудитів), Тетяна Потапова, головна спеціалістка відділу інституційного аудиту управління Державної служби якості освіти у Чернігівській області;
• Межі компетенції працівників психологічної служби системи освіти у роботі з дітьми, які стали жертвами різних форм насильства внаслідок воєнних дій, Людмила Третиннікова, методистка НМЦПССО;
та ІІ блок «Підвищення професійного рівня працівників психологічної служби: практика, теорія, досвід», під час якого було презентовано майстер класи та надано рекомендації від провідних спеціалістів у напряму здійснення психологічного супроводу осіб, що пережили травматичні події, зокрема: 
• Як працювати з людьми, які пережили окупацію та бути в ресурсі. Алгоритм дій. Наталія Сабліна, кандидатка психологічних наук, психологиня, психотерапевта, керівниця Тренінгового Центру Наталії Сабліної, тренерка Національної тренерської мережі ГО «Ла Страда-Україна»; 
• Дитячі страхи породжені війною: допомога, стабілізація відновлення з досвіду роботи. Ірина Лісовецька, , методистка НМЦПССО; 
• Техніки відновлення ідентичності старшокласників під час травматичних подій. Ганна Чепурна, кандидатка психологічних наук, доцентка кафедри КІСІНУ «Чернігівська політехніка»; • Медіа-арттерапія. Робота з колективною травмою. Олена Вознесенська, кандидатка психологічних наук, старша наукова співробітниця лабораторії психології масової комунікації та медіаосвіти Інституту соціальної та політичної психології НАПН України, президентка ВГО «Арт-терапевтична асоціація», членкиня ради правління ГС «Національна психологічна асоціація». 
Спікери у ході обговорення відповідали на запитання учасників, надавали роз’яснення й рекомендації щодо специфіки роботи суміжних структур та спеціалістів ПС системи освіти. За відгуками учасників усі розглянуті теми є наразі актуальними та відповідають запитам спеціалістів психологічної служби. Участь у заході взяло 92 особи.

пʼятниця, 17 червня 2022 р.

Програма «Особиста гідність. Безпека життя. Громадянська позиція»

Від 13 до 17 червня 2022 року на базі Чернігівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені К.Д. Ушинського Третинніковою Людмилою Андріївною, методистом Навчально-методичного центру психологічної служби у системі освіти Чернігівської області проведено курси підвищення кваліфікації для практичних психологів, соціальних педагогів, педагогічних працівників (класних керівників) ЗЗСО, ЗПО з впровадження профілактичної програми «Особиста гідність. Безпека життя. Громадянська позиція».
У час переходу базової освіти на засади Нової української школи актуальність Програми «Особиста гідність. Безпека життя. Громадянська позиція» здобула особливого значення і це пов’язано з методологією зазначеної програми та оновленням підходів до виховної роботи в Новій українській школі. Вони обидві покликані сформувати сучасну особистість, яка розділяє загальнолюдські цінності та володіє навичками «soft skill».
Навчання за Програмою здійснювалося в форматі онлайн-тренінгу, що дало змогу учасникам не лише опанувати методологічну частину програми, а й взяти активну участь у практичному опрацювання її вправ та спробувати себе у ролі ведучих онлайн-занять. Такий підхід сприяв цілісному опануванню програми «Особиста гідність. Безпека життя. Громадянська позиція».
У співпраці НМЦПССОЧО та ГО «ВГЦ «Волонтер» за підтримки Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні в рамках зазначеного вище курсу слухачі мали нагоду пройти додаткове навчання за програмою «Діти та війна: навчання технікам зцілення». Програма була розроблена колективом фахівців міжнародної організації CHILDREN AND WAR FOUNDATION первинно для організації психологічної допомоги дітям в часи війни на території колишньої Югославії. З того часу дана методика застосовувалася також у багатьох інших країнах земної кулі охоплених війною чи іншими подіями з масованим психотравмуючим впливом, зокрема різного роду стихійними лихами. Програма розроблена на основі доказового когнітивно-поведінкового підходу терапії посттравматичних розладів у дітей. Ця методика є швидка у застосуванні, вона залучає як дітей (віком від 8 років), так і батьків, допомагаючи останнім стати надійним джерелом підтримки для дітей у подоланні стресу.
Психологічна служба системи освіти нашої області отримала 46 підготовлених спеціалістів із числа практичних психологів, соціальних педагогів готових працювати за програмою «Діти та війна: навчання технікам зцілення» і допомагати подолати психологічні травми та пережити травматичний досвід воєнних дій.

пʼятниця, 10 червня 2022 р.

Навчання за програмою «Навички кризового консультування та формування стресостійкості. Використання засобів арт-терапії у роботі з кризовими станами»

Від 06 до 10 червня  2022 року на базі Чернігівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені К.Д. Ушинського Іриною Лісовецькою та Оленою Антоненко проведено навчання за програмою підвищення кваліфікації практичних психологів  ЗДО,  ЗЗСО, ЗПО, ЗФПО, ПНЗ, МНВК «Навички кризового консультування та формування стресостійкості. Використання засобів арт-терапії у роботі з кризовими станами».Навчання проходило у форматі онлайн. Під час  роботи були висвітлені теми: «Психічний стрес та його ознаки у дітей і дорослих», «Вікові особливості перебігу гострих стресових реакцій у дітей», «Особливості надання первинної психологічної допомоги», «Допомога дітям різних вікових груп після травматичної події», «Кризове консультування».
Враховуючи актуальність сьогодення – військові дії в Україні, програма була доповнена прикладами екстреної психологічної допомоги дітям та дорослим, які постраждали внаслідок воєнних дій. З метою вчасного реагування батьків та дорослих на сигнали повітряної тривоги надані приклади спілкування з дитиною при переміщенні її в безпечне місце (підвальне приміщення, бомбосховище); алгоритм спілкування з дитиною, яка перебуває в шоковому стані, в станах істерики та  агресії; рекомендації дорослим  щодо  стабілізації психоемоційного стану дітей.
Учасникам було презентовано тренінгові програму «Розвиток навичок психологічного відновлення школярів». Практично опрацьовані вправи з програми, які спрямовані на розвиток навичок установлення контакту, позитивного мислення, позитивних активностей, визначення потреб дітей, вміння керувати реакціями на подію, вирішення проблеми та відновлення соціальних контактів.
Практичним психологам було представлено низку ефективних вправ у роботі з кризовими станами з використанням засобів арт-терапії, ознайомлено з правилами та специфікою проведення занять з використанням арт-терапевтичних методик, зроблено акцент на врахуванні вікових та індивідуальних особливостей перебігу кризових станів у здобувачів освіти.
Участь у навчанні взяло 24 фахівця  психологічної служби.

четвер, 9 червня 2022 р.

Будь-які потрясіння в суспільстві, особливо такі серйозні, як війна, коли багато громадян України втратили рідних та близьких людей, житло, роботу, звичний стиль життя і продовжують перебувати у стані невизначеності  сприяють збільшенню випадків домашнього, сексуального та інших випадків насильства.

Під час війни від насильства найбільше страждають традиційно вразливі категорії - жінки, діти, люди похилого віку, особи з інвалідністю, вимушені переселенці.

Постраждалі від сексуального насильства, пов’язаного з воєнними діями та збройним конфліктом, мають право на:

ü   безоплатне отримання медичної, соціальної та психологічної допомоги, інших соціальних послуг;

ü   безоплатну вторинну правову допомогу;

ü   конфіденційність інформації особистого характеру.

Крім того, завдяки співпраці Мінсоцполітики з Представництвом Міжнародної організації з міграції в Україні постраждалі від експлуатації та/або насильства за ознакою статі можуть отримати комплексну медичну та психологічну допомогу (консультації медичних спеціалістів, обстеження, лікування) у Реабілітаційному центрі Міжнародної організації з міграції МОМ (м. Київ).

Можливі різні варіанти взаємодії з центром:

1. Перебування в центрі в середньому 2 тижні, протягом яких клієнт отримує повний спектр послуг.

2. Протягом 3-х діб – обстеження, консультація психолога/психотерапевта, призначення лікування.

3. Для киян можливий амбулаторний варіант, коли вдень можна отримувати вищезгадану допомогу, а потім повертатись додому.

Для додаткової інформації з питань влаштування до Реабілітаційного центру можна звертатися на Гарячу лінію Представництва МОМ в Україні – 527 або 0 800 505 501 (прийом дзвінків щодня з 8:00 до 20:00).

середа, 1 червня 2022 р.

Шановні колеги, 

нагадуємо, що з метою забезпечення комплексного інтегрованого підходу до протидії домашньому насильству та сприяння реалізації прав осіб, постраждалих від домашнього насильства, шляхом проведення превентивних заходів, ефективного реагування на факти домашнього насильства наказом МОН від 02.10.2018 № 1047 затверджено Методичні рекомендації щодо виявлення, реагування на випадки домашнього насильства і взаємодії педагогічних працівників із іншими органами та службами (Про затвердження Методичних рекомендацій щодо виявлення, реагування на випадки домашнього насильства і взаємодії педагогічних працівників із іншими органами та службами | Міністерство освіти і науки України (mon.gov.ua).

Домашнього насильста можна уникнути, якщо жертва не буде мовчати. Рекомендуємо розмістити на сайтах закладів освіти та донести в доступний спосіб до учасників освітнього процесу інформацію про те, куди звертатися у випадках домашнього насильства:

ü    до Національної поліції за номером 102 та повідомити про факт насильства;

ü    на Урядовий контактний центр 15-47, де цілодобово надаються інформаційні, психологічні та юридичні консультації чоловікам та жінкам, які постраждали від домашнього насильства, насильства за ознакою статі, насильства стосовно дітей, або з питань загрози вчинення такого насильства та психологічної допомоги потерпілим від домашнього насильства жінкам, чоловікам, дітям;

ü    до безкоштовного номеру системи безоплатної правової допомоги 0 800-213-103; до національної «гарячої лінії» з питань запобігання домашнього насильства, торгівлею людьми та гендерної дискримінації 0-800-500-335 або 116-123 (короткий номер з мобільного).


Лист МОНУ «Про запобігання та протидію домашньому насильству в умовах воєнного стану в Україні»